V posledních pár letech se podmáčené mokřadní louky, tůňky, přirozená koryta potoků, řek a další vlhká stanoviště z naší krajiny pomalu, ale jistě vytrácejí. O to důležitější roli sehrává jezírko nebo mokřad v zahradě. I malé jezírko dokáže zvýšit biodiverzitu na zahradě, stane se útočištěm mnoha živočichů i rostlin z volné přírody a může se také stát významnou součástí biokoridoru. Voda v zahradě je bezkonkurenčně nejpřitažlivější a velmi poučný biotop. I na malé ploše můžeme pozorovat velké množství organismů, v jejich přirozeném prostředí. Kromě druhů přímo závislých na vodním prostředí se k vodě stahují i další živočichové, kteří využívají vodu k pití či koupání.
Na každém pozemku by mělo být věnováno minimálně 10 %, v lepším případě 15% nezastavěné plochy vodním prvkům. Slouží k zachycení dešťové vody a jejímu využití pro zavlažování pozemku přímo průsakem do okolí nebo nepřímo jako zdroj pro čerpání či nabírání. Ochlazuje a zvlhčuje své okolí, zvyšuje ekologickou stabilitu pozemku a v neposlední řadě přispívá i k lepší odolnosti rostlin proti chorobám a škůdcům. Zvyšuje atraktivnost pozemku a jeho častější využití. Stává se centrem dění na zahradě. Dobře navržené a správně zrealizované vodní plochy vyžadují velmi málo následné péče.
Okraj mezi vodou a souší je nejproduktivnějším prostředím u nás. Mokřadní zóna je důležitá pro zajištění samočisticí funkce a zároveň nejzajímavějším prostorem pro pozorování. Břehy porostlé bujnou vegetací poskytují úkryt různým živočichům a brání nadměrnému přehřívání vodní plochy v letním období. Bez pobřežní zóny hrozí přemnožení komárů.
+ vodní plochy pomáhají vyrovnávat rozdíly mezi teplotami dne a noci
+ ve stojaté vodě u dna je tzv. skočná vrstva vody, která má 4 °C a vydrží tekutá i v mrazech, umožňuje tím přežití vodních organismů v zimě
+ zvyšují výpar a vzdušnou vlhkost
+ doplňují vodní páry do malého vodního koloběhu
+ doplňují zásob podzemní vody
+ zvýšením krátkodobé i dlouhodobé skladovací kapacity pro vodu na větší ploše území se po deštích snižují kulminační průtoky ve vodotečích
+ vodní plochy také podporují tvorbu rosy
+ podporují zvýšení biodiverzity rostlin i živočichů
+ jsou to přirozená napajedla pro domácí i volně žijící živočichy
+ umožňují pěstování vlhkomilných a vodních rostlin a chov vodních živočichů
+ možnost koupání v horkém létě
- náklady na jejich vybudování nejsou malé
Pokud nemůžete na své zahradě mít jezírko, ať již z důvodů bezpečnosti, nedostatečného prostoru nebo příliš vysokých pořizovacích nákladů, dají se mezi vodní prvky započítat i sudy na dešťovou vodu, kterou využijete k zálivce, nebo pítka pro ptáky či hmyz. Také některé vodní herní prvky mohou vycákanou vodou zavlažit okolní stromy nebo keře.
U zahradních jezírek jejich malá velikost (v létě dochází k přehřívání vody a v zimě k promrznutí až na dno) a nevhodné umístění pod stromy, kdy opadávající organický materiál mění kvalitu vody k horšímu.
Nedostatečný přirozený přítok vody – musí se dopouštět z vodovodního řádu, jinak kolísá hladina a břehové porosty tím trpí.
Nedostatečné terasování a absence břehových porostů.
Představa, že rostliny porostou přesně dle návrhu tam, kam jsme je vysadili. Vodní a příbřežní rostliny po jezírku docela dost migrují podle toho, kde je pro ně v aktuální sezóně nejvhodnější místo.
Usazeniny ze dna jezírka se musí občas vyčistit a mohou se dát jako dobrý zdroj dusíku a fosforu do kompostu. Stejné je to i s vláknitými řasami, které kromě kompostování můžeme použít i jako mulč.